Güney Marina

Bazı şeyler anlatılmaz, yaşanır…
Tıpkı 1993 yılında başlayan birlikteliğimizin günümüze uzandığı her anında lezzetin, keyfin ve huzurun buluşması gibi.

23 Nisan 1993 yılında hizmete başlayan Güney Marina, sadece bulunduğu konumda açılan ilk restoranlardan biri olma özelliğiyle değil, Adana’nın en köklü balık restoranı unvanına sahip olmasıyla öne çıkmaktadır.

Kurulduğu yılda henüz elektriğin bile olmadığı ıssız bir yerde konumlanan restoranımız, çoğu insan için ‘’çılgınca’’ bir fikirden ibaretken bizim için Adana’ya yepyeni bir marka kazandırma hedefimizin başlangıç noktasını oluşturuyordu.

Güney Marina, 1993-2012 yılları arasında geleneksel vizyonu ile 7’den 70’e her yaştan insana kapılarını açmayı başarmıştır. Değişime uğramadan 19 yıl boyunca adından söz ettiren restoranımız, henüz çocukluk yıllarında bahçemizde oynayanların zaman içerisinde kendi çocuklarıyla balık yemek için tercih ettiği bir yere dönüşmüştür. 2012 yılına geldiğimizde sahiplendiğimiz yenilikçi vizyonumuzla restoranımızı daha iyi bir noktaya taşımayı hedefledik. Yaptığımız bu ses getiren atılımla Güney Marina, ününü Adana’nın sınırlarından dışarı çıkarıp Akdeniz Bölge’sinde de hissettirmeyi başarmıştır.

9 dönüm üzerinde yer alan restoranımız Seyhan Gölü’ne bakan panoramik manzarasıyla müşterilerimizin ‘’yarım adada bir balık restoranı’’ yakıştırmasını gururla sahiplenmektedir. Ada demişken yemyeşil çimlerimizden, çeşitli bitkilerimizden ve hayvanlarımızdan bahsetmeden olmaz. Yaz sezonunda şehrin sıcak havasından ve yoğunluğundan uzaklaşıp huzur bulmak için harika bir seçenek olan Güney Marina, kış mevsiminde ise şömine karşısında içinizi ısıtacak bir deneyim sunuyor.

Peki ya lezzetlerimiz?
1993 yılından bu zamana kadar işin mutfağındaysak artık işin ustasıyız demektir.

Denizin kokusu üstünde taptaze balık çeşitlerimiz, ara sıcaklarımız, meze çeşitlerimiz, farklı salata ve tatlı lezzetlerimiz ile size unutamayacağınız bir ziyafet sözü veriyoruz.